Parafia Lichnowy

Gorący Temat

Historia Kościoła w Lichnowach

Email Drukuj PDF

Obecny kościół parafialny św. Jadwigi Śląskiej został zbudowany w latach 1863-1866 i jest już co najmniej trzecią świątynią w Lichnowach. Parafia wzmiankowana w 1363 roku. Kościół został zbudowany w stylu neogotyckim. Murowany z czerwonej cegły na podmurowaniu granitowym. Prezbiterium posiada sklepienie gwiaździste. Dach dwuspadowy kryty czerwoną dachówką. Wieża częściowo wtopiona w korpus kościoła. Zniszczona podczas działań wojennych w 1945 roku przez wojska sowieckie. Następnie odbudowana w podobnym stylu jak poprzednio pokryta jedynie zwykła blachą cynkową. Dach wieży został zmieniony na dwuspadowy w 1995 roku. Wystrój kościoła z czasów budowy. W ołtarzu głównym obraz głównej patronki kościoła św. Jadwigi Śląskiej oraz po prawej figurka św. Piotra i po lewej św. Pawła. W lewym bocznym ołtarzu obraz NMP Niepokalanie Poczętej,w prawym ołtarzu św. Roch oraz w trzecim bocznym ołtarzu ustawionym po prawej stronie w nawie kościoła,Matka Boża Szkaplerzna. Po lewej stronie nawy zawieszony obraz św. Elżbiety udzielającej jałmużny,pochodzący z ołtarza głównego poprzedniego kościoła. W kościele znajduję się także zabytkowa ambona oraz 14 obrazów dróg krzyżowych i na chórze zabytkowe organy.

W latach sześćdziesiątych podczas odnawiania kościoła zostały namalowane scenki biblijne na ścianach bocznych nawy. W 2007 roku na wieży zamontowano cztery nowe zegary. Ponadto na wieży znajdują się trzy nowe dzwony,zamontowane tam również w 2007 roku. W kościele w latach 2005 – 2009 zamontowano nowe witraże. W prezbiterium zamontowano 3 witraże Trójcy Przenajświętszej,w nawach bocznych 5 witraży Nowego Testamentu i 5 Starego Testamentu oraz na chórze witraż ojca św. Jana Pawła II i witraż patronki parafii św. Jadwigi Śląskiej. Cały kościół został odmalowany w 2009 roku.

Opracował: Jan Piesik z Chojnic

Opracował: Jan Piesik z Chojnic

Historia Parafii

w Lichnowach

We wsi jest piękny neogotycki murowany z czerwonej cegły kościół pw. Św. Jadwigi Śląskiej. Obecny kościół jest już trzecią świątynią w tej miejscowości. Kościół został zbudowany w latach 1863 - 1866 roku. Niemiecka ludność Lichnów początkowo skłaniała się ku reformacji dlatego Kościół w Lichnowach został przejęty przez luteranów i był w ich władaniu przez blisko sto lat. W tym czasie katolicy korzystali z kościoła w Sławęcinie. W XVIII wieku lichnowscy luteranie nawracają się na katolicyzm i powraca również kościół. Do parafii Lichnowskiej należy wówczas wsie: Lichnowy,Sławęcin i Obrowo.

Na temat istnienia wcześniejszych kościołów wiemy niewiele,więcej materiałów jest dopiero od czasu budowy obecnego kościoła,pierwszym proboszczem w kościele św. Jadwigi Śląskiej był ks. Peter Nitsch ur. 19 stycznia 1804 roku. Funkcję proboszcza objął 22 lutego 1837 roku . Za jego kadencji pobudowano obecny kościoła w Lichnowach. Zmarł 8 lutego 1872 roku. Został pochowany na cmentarzu przy kościele w Lichnowach.

Lichnowy wydały również sławnych ludzi zasłużonych dla całego regionu i kościoła. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim:

ks. Franciszek Bonin ur. W 1803 roku,syn Gotfryda i Marianny z Woszlegerów,założyciel Fundacji Domu Sierot w Gdańsku i Collegium Marianum w Pelplinie w 1876 roku.

ks. Andrzej Pankau ur. w 1839 roku ( profesor Seminarium dr teologii ). Zmarł około 1865 – 1866 roku w mieszkaniu ks. Ludkiego w Chojnicach. Pochowany w Lichnowach. Dopiero po śmierci w roku 1887 zostały wydane jego prace doktorskie pt: „Methodus Bischof von Olympus Eine Studie”. Z Lichnów pochodzili również:

ks. Lutzke Karol ur.1816, zm.1889

ks. Lutzke kazimierz ur.1831, zm.1880

ks. Weiland Andrzej ur. 1817,zm. 1889. Pochodzący również z Lichnów ( porzucił kapłaństwo ).

W 1881 roku urodził się w Lichnowach ks. Kochenbeker Józef zamordowany w !939 roku w Spręgawsku.

Opracował:Jan Piesik z Chojnic